معیارهای بینی زیبا

مدیر سایت ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ بدون دیدگاه

معیارهای بینی زیبا

معیارهای بینی زیبا
۱- تناسب اجزاء صورت
۲- اندازه و طول بینی
۳- رابطه بینی، لب ها و چانه
۴- انحراف بینی
۵- ارتباط بینی با چشم ها
۶- پهنای بینی
۷- زیر بینی
۸- ارتفاع بینی
۹- پشت بینی
۱۰- زاویه بین بینی و لب
بینی می تواند زیبا باشد در حالی که هنوز طبیعی به نظر می رسد این دو نباید با هم در تناقض باشند. ایجاد هماهنگی در صورت از طریق تغییر شکل بینی امکانپذیر است. زیبایی مفهومی است که در فرهنگ های گوناگون معانی مختلفی دارد ولی امروزه با توجه به وجود رسانه های فراگیر جهانی، سلایق مردم در تمامی دنیا به هم نزدیک تر شده است و علم جراحی پلاستیک (زیبایی) نیز توانسته استانداردهای علمی را مشخص کند که در تمام دنیا آن را بپذیرند و بر اساس همین استانداردها در جهت زیباسازی و ایجاد توازن بین بینی و سایر اجزاء صورت اقدام نماید. با این وجود در علم جراحی پلاستیک سعی می شود تا حتی الامکان نظرات فرد مایل به جراحی نیز در نظر گرفته شود و خواسته های او نیز تا جایی که با استانداردها منافاتی نداشته باشد لحاظ گردد.

بینی می تواند زیبا باشد در حالی که هنوز طبیعی به نظر می رسد. – دکتر حسنانی (جراح بینی)
مهمترین عامل در تعیین میزان موفقیت جراحی بینی، ضخامت پوست بینی است. در افرادی که پوست بینی بسیار نازک باشد کوچک ترین غیر قرینگی ها از زیر پوست نمایان است. از طرف دیگر در افرادی که پوست بینی ضخیم است و به اصطلاح بینی گوشتی می باشد تغییراتی که داده می شود چندان قابل توجه نیست. بهترین کاندید برای جراحی پلاستیک بینی افرادی هستند که پوست بینی ضخامت متوسط دارد. در جراحی زیبایی تغییراتی در نحوه قرارگیری استخوان و غضروف های بینی ایجاد می شود تا ساختار بینی به استانداردها نزدیک شود و زیباتر دیده شود با این حال پس از جراحی در حین ترمیم بافت های بینی تغییراتی ایجاد می شود که تماماً تحت کنترل جراح نیست. به طور کلی ۹۰ % تغییرات روی بینی در کنترل جراح است و ۱۰ % موارد در اختیار او نیست و در این موارد در صورتی که فرد تمایل داشته باشد جراحی دوم لازم است تا تغییرات ناخواسته اصلاح گردد. آنالیز آماری زوایای بینی و صورت افرادی که توسط اکثریت افراد جامعه زیبا به نظر می رسند معیارهایی به دست جراحان زیبایی داده است که در تمام دنیا قابل قبول است و اگر جراح بر طبق استانداردها عمل نماید معمولاً رضایت فرد متقاضی جراحی و خانواده او و دوستان وی را به همراه دارد.

تناسب اجزاء صورت:
صورت باید دارای سه «یک سوم» مساوی باشد که عبارتند از :
۱. محل رویش مو تا ابروها
۲. از ابروها تا پایین بینی
۳. از پایین بینی تا زیر چانه
«یک سوم» تحتانی صورت خود تقسیم بندی دیگری دارد به طوری که از پایین بینی تا بالای لب بالا باید «یک سوم» کل این ناحیه باشد.
در صورتی که صورت فرد با این «یک سوم»های مساوی تطابق نداشته باشد زیبایی وی تحت الشعاع قرار می گیرد.

طول بینی به فاصله نقطه R تا T در شکل ۲ گفته می شود و این طول باید برابر فاصله S تا M باشد.

رابطه بینی، لب ها و چانه :
در صورتی که خطی عرضی روی صورت تصور کنیم که از زیر چشم به بالای سوراخ گوش رسم می شود سپس خطی عمود بر این خط طوری رسم شود که از جلوی لب بالا بگذرد، لب پایین باید ۲ میلیمتر عقب از این خط قرار گیرد و چانه نیز در آقایان باید به موازات لب پایین باشد ولی در خانم ها چانه مختصری عقب تر از لب پایین قرار می گیرد.

انحراف بینی :
خطی از وسط پیشانی به وسط چانه رسم می شود.بینی باید روی این خط قرار بگیرد.

ارتباط بینی با چشم ها :
خط منحنی را در نظر بگیرید که از زیر ابرو به روی بینی بیاید و سپس تا نوک بینی امتداد یابد در هر طرف این خط منحنی باید بدون شکستگی قابل رسم باشد.

پهنای بینی :
پهنای پایه بینی باید برابر فاصله دو چشم باشد و پهنای قسمت استخوانی بینی باید ۸۰ % پهنای پایه بینی باشد.

زیر بینی :
در نگاه از زیر به بینی سوراخ های بینی باید دو برابر فاصله سوراخ های بینی تا نوک بینی باشد.

ارتفاع بینی :
ارتفاع بینی به فاصله نوک بینی تا صورت گفته می شود. ارتفاع بینی باید حدوداً ۶۷ % طول بینی باشد.

روش دیگراندازه گیری ارتفاع بینی این است که ارتفاع بینی باید برابر پهنای بینی باشد:

پشت بینی :
در صورتی که خطی از ریشه بینی به نوک بینی رسم کنیم پشت بینی باید در خانم ها ۲mm عقب تر از این خط و در آقایان باید روی این خط باشد.

پشت بینی در خانم ها باید کمی تو رفته باشد – دکتر حسنانی (جراح بینی)

زاویه بین بینی و لب :
زاویه بین خطی که بالا و پایین سوراخ بینی را به هم وصل می کند و خطی که عمود بر لب بالاست را زاویه بین بینی و لب گویند این زاویه باید در خانم ها ۹۵ تا ۱۰۰ درجه و در آقایان ۹۰ تا ۹۵ درجه باشد.

در صورتی که خط زیر بینی رسم کنیم سپس خطی از نوک بینی به این خط وصل کنیم زاویه بین این دو خط باید بین ۳۰ تا ۴۵ درجه باشد.

زاویه بندی مناسب یکی از هنرهای جراحی بینی است. – دکتر حسنانی (جراح بینی)

چنان که ملاحظه شد تعداد محدودی از معیارهای زیبایی بینی و صورت معرفی شدند.علاوه بر معیارهای فوق دهها معیار دیگر وجود دارند که در صورتی که جراح بر اساس آنها عمل نماید زیبایی فرد در نظر اکثر افراد جامعه بیشتر خواهد شد بنابراین چنان که ملاحظه می شود زیبایی علم است و سلیقه ای نیست.

برچسب ها :